Świnka morska (
Cavia porcellus) – gatunek udomowionego
gryzonia z rodziny
marowatych (Caviidae). Popularne zwierzę domowe.
Pochodzenie
Świnka morska pochodzi z
Ameryki Południowej[2], początkowo występowała na terenach
Peru,
Brazylii i
Paragwaju. Została udomowiona przez
Inków i rozprzestrzeniona na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy przybyła wraz z pierwszymi odkrywcami i stała się często hodowanym zwierzęciem domowym. W Ameryce Południowej mięso świnki morskiej stanowi przysmak, pieczone świnki podawane są w restauracjach
Świnka morska, niegdyś popularne
zwierzę laboratoryjne, wykorzystywane w badaniach naukowych, obecnie zastępowana jest przez
myszy i
szczury, które szybciej się rozmnażają.
Długość ciała: 22–35 cm
Długość ogona: brak ogona
Temperatura ciała: 37,4–39,5 °C
Masa ciała: samica około 800 gramów, samiec około 1200 g
Długość ciąży: ok. 64–69 dni
Liczba młodych: 1–4 (zdarzają się liczniejsze mioty)
Długość życia: około 7-9 lat.
Holenderska
Biała w pasy (np. czarne). Jest gładkowłosa. Oczy są koloru czarno-brązowego.
Coronet
Coronet - świnka morska, której charakterystyczną cechą jest rozetka powyżej linii oczu.
Szylkret
Standardowe ubarwienie w kolorze czarno-czerwonym (wyraźnie odcinające się od siebie). Często umaszczenie to występuje w "towarzystwie" koloru białego = szylkret z białym lub czerwonym.
Rozetka
Futerko świnki jest półdługie, ale sprężyste. Sierść układa się w liczne rozetki, tzw. wirki. Muszą być one odpowiednio położone na ciele. Każda rozetka jest okrągła, umiarkowanie duża. Środek rozetki nie może być podwójny. Świnka powinna mieć minimum 6 rozetek: 2 na grzbiecie po obu stronach ciała, 2 na zadzie, 2 na biodrach. Do tego mogą być 2 po bokach. Świnka rozetkowa występuje we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych.
Angorka
Długowłosa rasa, wymagająca szczególnej pielęgnacji. Świnkę trzeba codziennie czesać, a co jakiś czas jej futerko należy umyć. Ilość rozetek jak u krótkowłosej rozetki. Występuje we wszystkich kolorach. Powinna ona mieć 3 rozety – po jednej na biodrach i jedna na głowie, która powoduje rośnięcie charakterystycznej grzywki. Bywa określana mianem żywej peruki, można też mieć problem z odróżnieniem jej przodu od tyłu.
Skinny
Prawie bezwłosa świnka – sierść występuje tylko i wyłącznie w okolicy nosa i w niewielkim stopniu na kończynach. Jej skóra jest zdrowa, sprężysta i ciepła w dotyku. Świnki morskie rasy skinny mogą występować, w każdym kolorze. Pożądany jest równomierny podział kolorów przy zwierzętach wielobarwnych. Świnki tej rasy są podatne na zadrapania. Przesuszone miejsca na skórze należy jednorazowo posmarować oliwą.
Baldwin
Zupełnie bezwłosa świnka. Po urodzeniu młode mogą mieć małe ilości owłosienia, ale znika ono w czasie, gdy świnka dojrzewa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz